Søndag mødes 2000 seniorer til årets seniormesse

Image
Sådan så det ud, da Seniormessen fandt sted i 2024. Fotograf: Per Bille

Alle 50 stande er besat, og de frivillige kræfter bag er klar til endnu en omgang af den succesfulde Seniormesse i Skanderborg Kommune. I år er temaet demens.

Søndag den 20. september kl. 10-15 kan alle nysgerrige svinge forbi Skanderborg Fælled og få inspiration til det gode ældreliv. 

Seniorrådet i Skanderborg Kommune er nemlig klar med en endnu en udgave af den årlige Seniormesse. Sidste år deltog op mod 2000 personer i den gratis messe. 

»Formålet med Seniormessen er, at de ældre skal inspireres til, hvordan man skaber det gode seniorliv. Vi afholder messen for at give seniorer viden om den hjælp, der er at hente, både i det kommunale og private,« fortæller medlem af Seniorrådet Hanne Hartmann, som er tovholder på messen. 

Den viden og inspiration kan findes blandt de 50 stande, der kommer til at deltage på Seniormessen. Alle stande er besat i år. 

Hovedtaler med et vigtigt emne

Årets tema for Seniormessen er demens. 

»Demens er en alvorlig folkesygdom, som berører mange mennesker - også mange pårørende. Man vurderer, at mere end 100.000 danskere lever med demens, og at tallet vil stige i de kommende år. Derfor er det et oplagt emne for Seniormessen,« siger Hanne Hartmann.

Dette års hovedtaler er Henriette Klit, overlæge ved neurologisk afdeling Aarhus, som holder et foredrag om demens. 

Også formanden ...

Læs hele artiklen i Galten Folkeblad 16. september 2026

Del på
Centrum Tøj

Kontakt

Galten Folkeblad
Søndergade 25
8464 Galten
Tlf. 70 20 09 95
Fax 86 94 32 16

- Kontakt os
- Annoncebestilling
- Giv os et tip

Facebook block