Ny herretøjsbutik åbner på central Galten-adresse

Image
Claus Hvass foran ejendommen Søndergade 12, hvor han åbner herretøjsbutik når den pågående ombygning og indretning er tilendebragt.

Lokale Claus Hvass åbner herretøjsbutik i de tidligere EDC-lokaler på Søndergade.

For et år siden erhvervede to lokale borgere ejendommen Søndergade 12, der var sat til salg efter EDC Aros flytning til nye lokaler på den modsatte side af gaden.

Med lokale Claus Hvass som den ene investor anede mange, at der kunne være en ny herretøjsbutik under opsejling. Hvass har nemlig beskæftiget sig med herretøj gennem hele sit arbejdsliv og han driver på 20. år butik under eget navn i Hinnerup.

For et år siden ville han imidlertid hverken be- eller afkræfte tankerne om en butik i Galten, men efter at der gennem de seneste par måneder har været brunt papir på vinduerne samt heftig håndværker-aktivitet i ejendommen, bekræfter han nu sine planer om at ville åbne butik i sin hjemby.

»Nu har jeg boet i Galten i 51 år, startede min ansættelse i Galten, kom til Hammel og passede en butik der gennem otte år, inden jeg nu stået i egen butik i Hinnerup i 20 år,« fortæller Claus opbyggeligt idet han tilføjer:

»Efter at have haft en pop-up-butik i Hørning i fire måneder fra november 2024, for at prøve lidt nyt, fik jeg fik lyst til mere da ejendommen overfor Bagerhuset blev sat til salg. Derfor blev jeg enig med min svoger Thomas om at erhverve ejendommen og indrette en butik i underetagen og en lille lejlighed ovenpå.«

Herretøj, LP'er og interiør

Den kommende butik bliver en herretøjsbutik efter samme koncept som den Claus Hvass driver i Hinnerup.

»Det bliver ...

Læs hele artiklen i Galten Folkeblad 25. marts 2026

Del på
Sparekassen Danmark Fonden Galten

Kontakt

Galten Folkeblad
Søndergade 25
8464 Galten
Tlf. 70 20 09 95
Fax 86 94 32 16

- Kontakt os
- Annoncebestilling
- Giv os et tip

Facebook block