Maskinsnedkerlærling ved Skovby Møbelfabrik hædret med sølvmedalje

Image
Alexander Riemann Gammelmark sammen med administrerende direktør Preben Rasmussen ved Dansk Industri og Aarhus Håndværkerforenings medaljeoverrækkelse på Aarhus Rådhus.

Alexander Riemann Gammelmark fra Skovby Møbelfabrik er blevet hædret for et særligt højt fagligt niveau.

Forrige onsdag dannede Aarhus Rådhus rammen om årets medaljeoverrækkelse, hvor Dansk Industri og Aarhus Håndværkerforening hædrede nogle af de dygtigste lærlinge i Østjylland.

Blandt de hædrede var Alexander Riemann Gammelmark fra Skovby Møbelfabrik.

Alexander er nyudlært maskinsnedker med sølvmedalje – en anerkendelse, der gives for et særligt højt fagligt niveau inden for håndværksuddannelserne.

»Vi er stolte af at have dygtige unge mennesker som Alexander hos Skovby. De er stærke repræsentanter for deres fag og er med til at styrke håndværksuddannelserne inden for Træ- og Møbelindustrien,« siger administrerende direktør Preben Rasmussen.

Han fremhæver samtidig virksomhedens fokus på uddannelse og udvikling af fremtidens faglærte:

»Skovby Møbelfabrik er en stor uddannelsesplads for Træ- og Møbelindustrien, og vi har konstant omkring 10 lærlinge under uddannelse. Det ser vi som en vigtig investering i branchen og i fremtidens håndværk.« 

Læs Galten Folkeblad 27. maj 2026

Del på
No. 12

Kontakt

Galten Folkeblad
Søndergade 25
8464 Galten
Tlf. 70 20 09 95
Fax 86 94 32 16

- Kontakt os
- Annoncebestilling
- Giv os et tip

Facebook block