Kommunale køkkener er meget grønnere end for fire år siden

Image
Personale fra kommunens daginstitutioner på kursus for at lære mere om bælgfrugternes forunderlige verden.Foto: Skanderborg Kommune

Der er mindre kød end tidligere i køleskabene hos de kommunale køkkener i Skanderborg Kommune. Til gengæld er der flere bælgfrugter og økologiske fødevarer på tallerkenerne efter et 4-årigt projekt om grøn omstilling.

Siden 2022 har Skanderborg Kommunes daginstitutioner, kantiner, bosteder, dagplejere og plejecentre arbejdet målrettet med at gøre maden både grønnere og sundere.

I perioden har deltagerne i gennemsnit sænket deres indkøb af oksekød med 72% og indkøb af andet kød med 9%. Samtidig er indkøb af bælgfrugter mere end fordoblet, og de økologiske råvarer øget med 26%.

»Mange tror, at det er en del af traditionel dansk madkultur at spise meget kød, men faktisk spiser vi dobbelt så meget kød i dag, som vi gjorde for bare 50 år siden. Vi er nogle af dem i Europa, der spiser allermest kød. Derfor er det et vigtigt sted at sætte ind, hvis vi vil gøre noget ved klimaet og sundheden, « siger Maria Molde, chefkonsulent i Klima og Grøn omstilling i Skanderborg Kommune.

Stor motivation og gejst

Ifølge Danmarks grønne tænketank, Concito, står fødevarer for omkring en tredjedel af den samlede globale klimabelastning. Derfor har køkkenprojektet, der nu er afsluttet, haft fokus på mindre madspild, mere klimavenlig kost og en højere økologiprocent.

Projektet har arbejdet ud fra Fødevarestyrelsens kostråd for sundhed og klima, som anbefaler mindre kød og flere bælgfrugter. Undervejs har deltagerne fået viden, inspiration og konkrete redskaber til at arbejde mere grønt i hverdagen, og ifølge Maria Molde har engagementet været stort.

»Deltagerne har virkelig vist ...

Læs hele artiklen i Galten Folkeblad 28. januar 2026

Del på
Meny Harlev

Kontakt

Galten Folkeblad
Søndergade 25
8464 Galten
Tlf. 70 20 09 95
Fax 86 94 32 16

- Kontakt os
- Annoncebestilling
- Giv os et tip

Facebook block