Harlev fejrer indvielse af ny kunstgræsbane

Image
Kunstgræsbanen set fra fodboldbanerne ved HIK klubhus. Der kigges ud over aktivitets- og opholdszonen, som HIK forventer bliver et samlingspunkt ved kampe og (før) træning.

Efter flere års ihærdigt arbejde fra frivillige og stor opbakning fra sponsorer, fonde og lokalsamfundet inviterer Harlev idræts- & Kulturcenter og fodboldafdelingen i Harlev IK til indvielse af Harlevs nye kunstgræsbane.lørdag den 31. oktober kl. 11-13.

Det bliver en festdag for hele byen med officiel åbning, navngivning af banen, lidt taler og godt til ganen, samt masser af liv på den nye bane, når børn og unge tager den i brug. 

»Kom gerne i fodboldstøvler for at få den bedste oplevelse af den nye non-infill kunstgræsbane, der grundet ny fremstillingsteknologi er en udlagt uden gummigranulat, men tilbyder sammenlignelige spil-egenskaber,« opfordrer arrangørerne.

Er man til lidt mindre baner kan Harlev Multibane ligeledes besøges, idet Multibanen ved samme lejlighed har fået den ny non-infill græsbelægning. Dette dog med lidt kortere ”strå” for bedre spilegenskaber i flade sko, idet Multibanen også bruges af Næshøjskolen i idrætstimerne og frikvarterne. 

Et nyt samlingspunkt

Kunstgræsbanen og Multibanen er meget mere end fodboldbaner. De er et nyt samlingspunkt for Harlev og et bevis på, hvad der kan skabes, når frivillighed, fællesskab og lokale kræfter løfter i flok – en anerkendelse der ligeledes blev tilkendegivet af Aarhus Kommunes repræsentanter fra Sport og Fritids-afdelingen, da de i fredags var forbi for at besigtige og godkende faciliteten. 

»Kig forbi – der håbes på godt vejr og garanteres for nogle gode timer. Du finder kunstgræsbanen ved HIK klubhus,« opfordrer arrangørerne.

Der indledes kl. 11 med taler fulgt af ...

Læs hele artiklen i Galten Folkeblad 28. oktober 2026

Del på
Halloween i Galten

Kontakt

Galten Folkeblad
Søndergade 25
8464 Galten
Tlf. 70 20 09 95
Fax 86 94 32 16

- Kontakt os
- Annoncebestilling
- Giv os et tip

Facebook block