Efter en overbevisende 6-2-sejr i finalen i Videbæk den 22. juni kan Galten FS' U14-fodboldpiger kalde sig jyske mestre 2026.
Dermed satte holdet punktum for en imponerende sæson, hvor de gik ubesejrede gennem turneringen.
Pigerne har gennem sæsonen vist både stort talent, stærkt sammenhold og en enorm udvikling.
Med 19 scorede mål og blot fire indkasserede mål inden finalen havde holdet allerede markeret sig som et af de stærkeste i rækken.
Finalepladsen var blevet sikret med en flot 4-1-sejr over Dalby GF i semifinalen, inden holdet fuldendte bedriften med mesterskabet.
Line Ravn Jønsson, forælder og mor til en af spillerne Liva, er fuld af begejstring over holdets præstation:
»Vi er utrolig stolte af pigerne. De har arbejdet hårdt hele sæsonen, støttet hinanden og udviklet sig enormt både som spillere og som hold. At de allerede i deres første sæson på 11-mandsbanen kan vinde et jysk mesterskab, er helt fantastisk. Det er resultatet af et stærkt fællesskab, stor dedikation fra pigerne og et trænerteam, Brian Hansen og Claus Skov Nielsen, som har gjort en kæmpe indsats,« fortæller Line Ravn Jønsson.
Sammenhold og glæde
Hun fremhæver også den særlige holdånd, som har kendetegnet sæsonen:
»Det har været en fornøjelse at følge pigerne. De har kæmpet for hinanden i hver eneste kamp, og de har vist, at sammenhold og glæden ved spillet kan føre til store resultater. De fortjener virkelig at nyde øjeblikket og være stolte af det, de har opnået.«
Mesterskabet er kulminationen på en sæson, som spillerne, trænerne og hele klubben sent vil glemme.
Med JM-triumfen har de unge spillere skrevet et flot kapitel i klubbens historie.
Læs Galten Folkeblad 1. juli 2026
