Cecilie markerer sin fagprøve med skønhedsuge

Image
Cecilie Ryom nærmer sig afslutningen af sin elevtid hos Matas i Galten og planlægger i øjeblikket sin forestående fagprøve, der kommer til at handle om skønhedsbrandet Clinique.

20-årige Cecilie Ryom fra Galten har de seneste to år været elev hos Matas i Galten.

I elevtiden har hun opbygget erfaring med kundeservice, rådgivning og de mange produkter i Matas’ sortiment.

Som led i uddannelsen har hun været på skoleophold fem gange, hvor hun har fået ny faglig viden og inspiration, som hun har kunnet tage med tilbage i butikken og bruge i mødet med kunderne.

Ifølge Cecilie har det været både inspirerende og spændende at tage en uddannelse i hele Matas-universet.

»Kombinationen af skoleophold og praktisk erfaring i butikken har givet mig en bred indsigt i produkter, rådgivning og kundeservice – blandt andet inden for hudpleje og produkter fra Clinique,« siger Cecilie om mærket, der bliver omdrejningspunktet for hendes fagprøve ved afslutningen af elevtiden.

Råd og inspiration

I uge 19 bliver der således ekstra liv og inspiration hos Matas i Galten hvor butikken inviterer kunderne indenfor til en uge med inspirerende aktiviteter i butikken, hvor der vil være fokus på oplevelser, gode råd og inspiration inden for skønhedsbrandet Clinique.

»I løbet af ugen vil kunderne kunne opleve forskellige aktiviteter i butikken, hvor der blandt andet vil være fokus på hudplejerutiner, personlig rådgivning og inspiration til produkter fra Clinique,« siger Cecilie og tilføjer:

»Målet er at give kunderne en hyggelig og inspirerende oplevelse, hvor der er god tid til spørgsmål og dialog.«

Med aktiviteterne i ...

Læs hele artiklen i Galten Folkeblad 8. april 2026

Del på
John Frandsen

Kontakt

Galten Folkeblad
Søndergade 25
8464 Galten
Tlf. 70 20 09 95
Fax 86 94 32 16

- Kontakt os
- Annoncebestilling
- Giv os et tip

Facebook block