Sæsonstart for Filmklubben Strimlen

Image
Sæsonens første film i Filmklubben Strimlen (onsdag d. 10. september) er den svenske dokumentarfilm Den sidste rejse. En stærkt anbefalelsesværdig feelgood-film med masser af humor og menneskelighed. 400.000 svenskere har været i biografen for at se filmen.

Med efterårets komme er Bio Huset traditionen tro klar med et spændende program til filmklubben for voksne Strimlen.

»Som tidligere viser vi filmene på onsdage kl. 10.15. Vi er klar med kaffe og rundstykker fra kl. 09.45. Vi sælger hele pakken, som består af fem film, samlet, men det er også muligt at købe i løssalg, hvis man kun vil se udvalgte film,« fortæller Tove Severinsen fra Bio Huset.

»Programmet er sammensat af gode film, som vi ikke har fundet plads til i vores normale program. Programmet spænder fra svensk dokumentarfilm, Den sidste rejse, til en rigtig hjertevarm fortælling Mig og Pingvinen

Hele programmet kan læses på Bio Husets hjemmeside, og det er også både her og i Bio Huset, man kan købe billetter.

Vi glæder os til at byde velkommen til dejlige filmoplevelser hen over efteråret og vinteren.

Læs Galten Folkeblad 3. september 2025

Del på
Berger Optik

Kontakt

Galten Folkeblad
Søndergade 25
8464 Galten
Tlf. 70 20 09 95
Fax 86 94 32 16

- Kontakt os
- Annoncebestilling
- Giv os et tip

Facebook block